Un sportiv brașovean, pe podium

Publicat: miercuri, 22 Decembrie 2021 , ora 10.39
Sursa foto: Corona Brașov

Brașoveanul Rareș Moian-Dușa legitimat la Corona Brașov a câștigat două medalii la ediția Cupei României pentru cadeți, organizată la Brașov. Tânărul înotător a terminat locul 3 la 200 m craul si pe locul 2 la 100 m fluture.

Darius Ciocan a ocupat un meritoriu loc 4 în proba de 200 m spate, Alexandru Jeler a ocupat locul 11 la 100 m spate și în proba de 200m bras, iar Tudor Bartiș a sosit pe poziția 14 în proba de 100 m fluture.

O alta sportiva a clubului brașovean, Alexandra Dobrin a reprezentat România la Campionatul Mondial de Natație în bazin scurt de la Abu-Dhabi alături de alți patru sportivi: David Popovici, Robert Glință, Bianca Costea și George-Alexandru Stoica-Constantin. Dobrin, în vârstă de 28 de ani, a participat în probele de 200 m fluture, 400 m mixt și 200 m mixt. Alexandra a concurat în compania celor mai puternici înotători din lume și a reușit să își depășească propriul record personal în proba de 200 m fluture.