Buletin de știri

Ania Caill a încheiat pe locul 28 cursa de Super G de la Meribel

Publicat: miercuri, 8 Februarie 2023 , ora 20.04
Sursa foto: Facebook / Ania Monica Caill

Ania Caill a încheiat pe locul 28 cursa de Super G contând pentru Campionatele Mondiale de schi alpin, ce se desfășoară la Meribel în Franța.

Sportiva legitimată la Corona Brașov a încheiat la 4,32 de secunde de câștigătoarea Marta Bassino.

Americanca Mikaela Shiffrin, favorita principală, a ocupat locul secund iar locul trei a fost împărțit de două sportive ce au avut același timp, austriaca Cornelia Hütter și norvegianca Kajsa Vickhoff Lie.

La aceasta ediție a Campionatelor Mondiale, Caill va mai concura în proba de coborâre și la slalom uriaș.

În deschiderea competiției Ania nu a încheiat proba de combinată, acuzând dureri la picior după antrenamentul de luni.