13.03

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o pe Rapid București

Publicat: marți, 11 Aprilie 2023 , ora 8.28
Sursa foto: Facebook / Sepsi OSK

În ultimul meci din etapa a treia a fazei play-off a Superligii de fotbal Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o pe Rapid București cu scorul de 2-0.

Echipa antrenată de Cristiano Bergodi s-a impus prin golurile marcate de Alexandru Tudorie și Marius Ștefănescu. Rapid a avut șansa de a marca golul de onoare, dar Cristian Săpunaru a ratat un penalty în minutul 93.

Sepsi Sfântu Gheorghe a obținut prima sa victorie în play-off, după ce câștigase un singur punct din precedentele cinci etape. De asemenea acesta e primul succes al covăsnenilor în meciurile directe cu rapidistii.

Începutul meciului de la Sf Gheorghe a fost întârziat cu cinci minute, după un protest al jucătorilor rapidiști față de faptul că nu toți suporterii vișinii au putut intra pe arena din Sfântu Gheorghe.