23.00
Transilvania by night
Apoi:
0.00

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor, Manchester City a învins Bayern Munchen

Publicat: miercuri, 12 Aprilie 2023 , ora 8.36
Sursa foto: arhivă / pixabay.com

În prima manșă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, Manchester City a învins, marți, pe teren propriu, scor 3-0, formația germană Bayern Munchen.

Pe City of Manchester Stadium, Rodri a înscris în minutul 27, cu un șut la vinclu.

În minutul 70, norvegianul Erling Haaland a pasat decisiv pentru reușita lui Bernardo Silva, care a majorat scorul.

În minutul 76 a înscris și Haaland, din pasa lui Stones, atacantul norvegian ajungând la 11 goluri în 7 meciuri jucate în acest sezon de Liga Campionilor.

În al doilea meci al zilei, Inter Milano s-a impus, în deplasare, cu formația portugheză Benfica Lisabona, scor 2-0.

Italienii au deschis scorul în minutul 51, când Barella a reluat în plasă, cu o lovitură de cap.

În minutul 79, Romelu Lukaku a înscris din penalti după ce Joao Mario a comis un fault în suprafața de pedeapsă, iar arbitrul englez Michael Oliver a acordat lovitură de la 11 metri pentru Inter, după consultarea VAR.

Miercuri, de la ora 22.00, se dispută celelalte două partide din sferturile Ligii Campionilor: Real Madrid – Chelsea și AC Milan – Napoli.

Manșa secundă a sferturilor se va disputa în zilele de 18 și 19 aprilie.