Pasaj urban - Dialoguri multiculturale (continuare)

Rezultat excelent obținut de brașoveanul Horia Urs, la Jocurile Olimpice de Tineret

Publicat: marți, 23 Ianuarie 2024 , ora 13.10

Brașoveanul Horia Urs a reușit un rezultat foarte bun în proba masculină de biatlon 7.5km sprint  ce a avut loc noaptea trecută, în cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret Gangwon 2024.

Brașoveanul de 16 ani s-a clasat pe locul 13 din 96 de sportivi care au pornit în cursă. Un alt brasovean, Dragoș Bărbieru, s-a clasat pe locul 35, iar Hunor Udvari, pe poziția 87. Tot în Coreea de Sud, Horia Urs și Krisztina Sillo reușiseră anterior o clasare pe locul 16 la Jocurile Olimpice de Tineret, în proba de biatlon ștafetă mixtă, din 30 de echipe participante.

Cea mai bună performanță din delegația României a fost reușită până acum de Mihaela Alexia Anton, cea care a câștigat medalia de bronz în proba feminină de monobob.