Arhivă : Știri din actualitate Înapoi

Italia s-a calificat în finala Euro 2020

Publicat: miercuri, 7 Iulie 2021 , ora 9.30
Sursa foto: Facebook / UEFA EURO 2020
Echipa de fotbal Italiei s-a calificat în finala Euro 2020, după ce a învins aseară pe Wembley, selecționata Spaniei cu scor de 4-2, în urma loviturilor de departajare.

După 90 de minute din timpul regulamentar de joc și prelungiril scorul a fost egal, 1-1.

Pentru Italia a marcat Federico Chiesa, în minutul 60, iar pentru Spania a punctat Alvaro Morata, în minutul 80.

La loviturile de departajare, pentru Italia au transformat Belotti, Bonucci, Bernardeschi și Jorginho și a ratat Locatelli. Pentru Spania au transformat Moreno și Alcantara și au ratat Olmo și Morata - penaltiul decisiv apărat de portarul Italiei Donnarumma.

În finală, Italia va întâlni învingătoarea meciului dintre Anglia și Danemarca, programat astăzi de la ora 22.00.